biuro@centrumuslugczyszczenia.pl                  tel. 570 890 860

Który impregnat do kostki brukowej wybrać?

Poniższy film pomorze odpowiedzieć na to pytanie.

Impregnacja jest procesem nasączenia danego materiału preparatem impregnującym w celu nadania mu pożądanych właściwości.  W przypadku materiałów budowlanych: betonowych, ceramicznych, szklanych czy kamiennych są to głównie cechy takie jak: hydrofobowość ( zdolność odpychania wody ), ograniczenie nasiąkliwości czy wzmocnienie struktury materiału budowlanego.

Hydrofobowość, jako cecha nadawana materiałom budowlanym po impregnacji nadaje powierzchni następujące właściwości:

 

Zalety impregnacji - hydrofobowość

 • ogranicza brudzenie się powierzchni
 • nadaje powierzchni właściwości samoczyszczące przy każdym opadzie deszczu
 • spowalnia porost mikroorganizmów glonów i mchu
 • ułatwia czyszczenie powierzchni
 • chroni przed utratą koloru w skutek wypłukiwania pigmentu z materiału budowlanego

Z kolei ograniczenie nasiąkliwości materiałów budowlanych, zwłaszcza cegieł i klinkierów, wpływa na:

Zalety impregnacji - ograniczenie nasiąkliwości

 • zapobiega lub znacząco ogranicza powstawanie wykwitów solnych oraz wapiennych
 • poprawia termoizolację budynku- suche ściany mają mniejszy współczynnik przenikalności cieplnej
 • wzmacnia mrozoodporność materiału budowlanego
 • chroni materiał przed zjawiskami korozji, siarczkowej, chlorkowej, przed korozją zbrojenia wewnętrznego, itd.
 • spowalnia porost mikroorganizmów glonów i mchu
 • chroni materiał budowlany przed szkodliwym działaniem soli rozpuszczalnych w wodzie
 • chroni materiał przed erozją wodną

W przypadku kamieni naturalnych, istotną cechą impregnatów jest ich zdolność do wzmocnienia struktury kamienia naturalnego.

Impregnaty krzemoorganiczne w kruchych i miękkich skałach marmuru, piaskowca, lub trawertynu są dodatkowym źródłem skałotwórczym poprzez długofalową krystalizację krzemionki  wewnątrz materiału.  

Zalety impregnacji - wzmocnienie materiału

 • wzmacnia strukturę materiału budowlanego
 • chroni powierzchnię przed zarysowaniami
 • chroni powierzchnię przed wycieraniem się i wykruszaniem
 • wzmocniona powierzchnia delikatnego kamienia naturalnego jest łatwiejszą w późniejszym czyszczeniu

Rodzaje impregnatów

Impregnaty można podzielić ze względu na zastosowany rozpuszczalnik oraz ze względu na bazę, czyli czynnik aktyny impregnatu. 

Ze względu na zastosowany rozpuszczalnik wyróżniamy impregnaty:

 • wodne- gdzie rozpuszczalnikiem jest woda
 • rozpuszczalnikowe- gdzie rozpuszczalnikiem są  lotne związki organiczne takie jak, aceton, toluen czy benzyna ekstrakcyjna niskoaromatyczna.

Ze względu na bazę, czyli czynnik aktywny, wyróżniamy:

 • impregnaty polimerowe akrylowe (żywice syntetyczne)
 • impregnaty krzemoorganiczne, tj. impregnaty polimerowe silikonowe, sialnowe oraz siloksanowe
 • impregnaty fluoro- polimerowe (teflonowe)

 

Znaczenie rozpuszczalnika

Trudno jednoznacznie wskazać, który rodzaj impregnatów, wodny czy rozpuszczalnikowy, jest lepszy. Wszystko zależy od przeznaczenia danego impregnatu i od funkcji, którą ma spełnić.  Impregnat bezzapachowy na bazie wody będzie lepszym wyjściem dla impregnacji powierzchni wewnątrz pomieszczeń. Impregnaty rozpuszczalnikowe zazwyczaj charakteryzują się ostrym duszącym zapachem, który wymaga wietrzenia pomieszczenia po użyciu. Z kolei impregnat rozpuszczalnikowy pozwala uzyskać w sobie wyższe stężenie niektórych substancji aktywnych.  Staje się tym samym bardziej wydajnym i często jedynym słusznym impregnatem dedykowanym do konkretnej powierzchni. 

Zarówno impregnaty wodne jak i rozpuszczalnikowe mogą być produktami najwyższej klasy, w zależności od swojego przeznaczenia.

Jedną pewną rzeczą jest to, że producenci impregnatów robią wszystko, aby stworzyć wysokiej klasy produkty do wszystkich powierzchni na bazie rozpuszczalnika wodnego, jest to spowodowane coraz wyższymi normami ekologicznymi.

Znaczenie bazy impregnatu

Podobnie jak w przypadku rozpuszczalnika, tak też w przypadku bazy impregnatu największe znaczenie ma jego przeznaczenie. 

Czasem dla powierzchni najlepszym będzie impregnat akrylowy, a czasem krzemoorganiczny.

Impregnaty akrylowe, charakteryzują się całkowitym zalepieniem powierzchni. Tworzą na niej widoczną warstwę filmu, która uniemożliwia swobodne oddychanie zaimpregnowanej powierzchni. W przypadku większości materiałów budowlanych może to mieć destruktywny wpływ. 

Obecnie najlepszymi produktami do hydrofobizacji wyrobów kamiennych, ceramicznych czy betonowych są impregnaty krzemoorganiczne, tj. silikonowe, silksanowe czy silanowe. 

Różni je od siebie rozmiar cząsteczki. Impregnaty silikonowe to polimery, które mają największy rozmiar cząsteczki. Tym samym najmniej wnikają w pory i kapilary materiału. Dodatkowo podobnie jak akryle, zaklejają powierzchnię uniemożliwiając jej tym samym swobodne „oddychanie”.  Silikony są najmniej odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. 

Szczytowym osiągnięciem w dziedzinie hydrofobowych produktów krzemoorganicznych są impregnaty silanowe lub mikroemulsje. Mają one najmniejszy rozmiar cząsteczki. Najgłębiej wnikają w materiał i najściślej do niego przylegają. Tworzą doskonałe właściwości hydrofobowe, ale nie zaklejają całkowicie materiału, przez co może on swobodnie oddychać.  Impregnaty takie w nazewnictwie handlowym często określa się mianem nano- impregnatów. Dodatkowo mogą być z powodzeniem stosowane w rozpuszczalniku wodnym. Są to najbardziej polecane impregnaty do porowatych i chłonnych materiałów budowlanych. 

Jak samodzielnie odróżnić impregnat nano od zwykłego?

Impregnaty nano czyli silanowe lub mikroemulsje mają najmniejszy rozmiar cząsteczki od 0,3 nm do 1,5 nm. Tak małe cząsteczki w płynie nie powodują załamania światła. W efekcie impregnat jest transparentny, czyli przezroczysty. Wszystkie impregnaty o kolorze mlecznym posiadają większe cząsteczki, a tym samym nie są impregnatami nano- technologicznymi.