Dezynfekcja to inaczej odkażenie. Celem dezynfekcji jest zniszczenie niebezpiecznych drobnoustrojów – bakterie i wirusy. Należy pamiętać, że zdezynfekowanie powierzchni, materiału nie jest równoznaczne z jego wyjałowieniem. Dezynfekcja to proces usuwania drobnoustrojów, ale nie zawsze usuwa ich formy przetrwalnikowe. Dezynfekcji należy poddać przedmioty oraz powierzchnie, które mogły zostać skażone mikroorganizmami chorobotwórczymi ( bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty). Dzięki procesowi dezynfekcji unika się groźnych zakażeń.
Skuteczność dezynfekcji zależy od wielu czynników, np. od gatunku, liczby, aktywności fizjologicznej drobnoustroju oraz od środowiska jego bytowania.
Dezynfekcja nie jest tożsama ze sterylizacją. Sterylizacja to proces całkowitego wyjałowienia, czyli niszczone są wszystkie żywe formy drobnoustrojów. Dezynfekcja polega na zredukowaniu liczby drobnoustrojów do jak najbardziej bezpiecznego poziomu. Dezynfekcję można podzielić na ogniskową oraz zapobiegawczą. Dezynfekcja zapobiegawcza dotyczy miejsc, przedmiotów, które są narażone na zakażenie. Natomiast dezynfekcja ogniskowa wykonywana jest jako bieżąca i końcowa. Dezynfekcja bieżąca – w ogniskach zakażenia ( przy łóżku chorego, lub w najbliższym otoczeniu nosiciela). Dezynfekcję końcową przeprowadza się w pomieszczeniach , w których przebywał chory.
Środek odkażający stosowany przy dezynfekcji powinien mieć najkorzystniejsze stężenie dla danych warunków, stykać się bezpośrednio z całą powierzchnią i przedmiotami przeznaczonymi do dezynfekcji, działać przez określony czas i w odpowiedniej temperaturze.
Dezynfekcja poprzez zamgławianie ULV to zabieg polegający na wytworzeniu mgły wodnej za pomocą specjalnego urządzenia / generatora. Ta metoda charakteryzuje się wysoką skutecznością w zwalczaniu wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Wysoka skuteczność jest osiągana dzięki rozpyleniu, a dzięki temu rozpylony preparat dociera do trudno dostępnych miejsc.