Mycie paneli fotowoltaicznych

Mycie paneli fotowoltaicznych to nasza odpowiedź na stale rosnące zapotrzebowanie rynku. Świadczymy tą usługę przy pomocy mycia wodą demineralizowaną. Jest to metoda szybka i bezpieczna dla paneli, gdyż w 90% wystarczy woda demineralizowana i delikatna szczotka, która zmywa zabrudzenia atmosferyczne, kurz i glony. Czynniki te w znaczący sposób obniżają wydajność paneli fotowoltaicznych. W niewielkim procencie przypadków, gdy musimy skorzystać ze środków czyszczących, korzystamy z dedykowanych preparatów. 

Dzięki zastosowaniu mechanicznego czyszczenia wodą demineralizowaną, wiele przypadków mycia odbywa się z poziomu ziemi. Zastosowanie karbonowych tyczek o niezwykłej lekkości i sztywności sprawia, że wysokość kilku metrów nie stanowi problemu podczas mycia paneli. Bezpieczeństwo i skuteczność to kluczowe czynniki wszystkich działań które podejmujemy. 

Czy należy myć Panele Fotowoltaiczne?

Regularne mycie paneli fotowoltaicznych jest niezbędne do ich efektywnej pracy. 

Potwierdza to w swojej publikacji Europejska Komisja Badawczo-Rozwojowa CORDIS. Według niej czyszczenie paneli fotowoltaicznych średnio poprawia ich efektywność o 7 – 9%.

Link do artykułu: https://cordis.europa.eu/article/id/86404-keeping-solar-panels-clean-for-maximum-efficiency

Panele fotowoltaiczne podczas eksploatacji narażone są na działanie czynników atmosferycznych. Przeświadczenie, że woda spłucze zabrudzenia jest mylne. Gdyby tak było pionowo usytuowane szyby okienne nigdy nie musiałby być myte. Kurz, glony, odchody, zacieki od deszczu, mogą skutecznie obniżyć sprawność paneli fotowoltaicznych. Nawet punktowe zabrudzenia mogą wpłynąć na wydajność całego ogniwa. 

Cena mycia paneli fotowoltaicznych powinna zostać zatem wkalkulowana w całościowy kosztorys projektu, zwłaszcza, jeśli instalacja ma zachować swoją planowaną wydajność.

Według badań niemieckiego producenta paneli fotowoltaicznych, który przeanalizował laboratoryjnie zabrudzenia paneli, odkrył na nich struktury żywych organizmów, glonów, porostów i mchów, które pochłaniając światło w zakresie 300-1000 nm, a więc tą długoś fal, która odpowiada za wytworzenie energii elektrycznej. Dodatkowo ich obecność rozprasza docierające do paneli promienie słoneczne, powodując ich załamanie i oświetlenie panelu pod nieefektywnym kątem. 

Analizując dane opublikowane przez Europejską Komisję Badawczo-Rozwojową, można obliczyć jaką stratę finansową przyniesie brudna instalacja fotowoltaiczna.

Udostępniliśmy kalkulator, aby posiadacze instalacji fotowoltaicznej mogli obliczyć, ile pieniędzy stracą użytkując zabrudzone panele fotowoltaiczne.

Sprawdź ile tracisz przez brudne panele fotowoltaiczne

Założenia kalkulatora:

  • spadek produkcji energii zabrudzonej instalacji fotowoltaicznej według publikacji Europejskiej Komisji Badawczo-Rozwojowej 
  • cena za kWh: 0,60 zł

Jak często myć Panele fotowoltaiczne?

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Okres czasu pomiędzy poszczególnym czyszczeniem jest uzależniony od otoczenia budynku oraz od warunków pogodowych występujących w danym momencie. 

Panele na budynku w otoczeniu lasów będą wymagały częstszego mycia z uwagi na porastający wszystko zielony nalot glonu. Podobnie w przypadku budynków, w których jest duże zakurzenie w postaci pyłu. Nie z wszystkimi zabrudzeniami poradzi sobie deszcz.

Poniżej wykres opracowany na podstawie publikacji MDPI Switzerland: „The Influence of Cleaning Frequency of Photovoltaic Modules on Power Losses”

Należy wziąć poprawkę, że wykres ten dotyczy rejonów o dużym zakurzeniu. Jednak mimo to zwraca on uwagę na problem spadku wydajności.

Źródło: MDPI Switzerland: „The Influence of Cleaning Frequency of Photovoltaic Modules on Power Losses”

Należy wziąć poprawkę, że wykres ten dotyczy rejonów o dużym zakurzeniu. Jednak mimo to zwraca on uwagę na problem spadku wydajności.

Jak myjemy panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych jest jedną z usług, którą świadczmy.

Korzystając z zaawansowanej i ekologicznej technologi czyszczenia wodą demineralizowaną jesteśmy w stanie w sposób szybki, efektywny a co najważniejszy bezpieczny usunąć bieżące zabrudzenia z powierzchni paneli fotowoltaicznych.

Mycie paneli fotowoltaicznych wodą demineralizowaną odbywa się przy użyciu lanc karbonowych i miękkich szczotek dedykowanych do czyszczenia paneli, pod niskim ciśnieniem wody. Metoda ta jest w pełni bezpieczna dla każdego rodzaju instalacji, a właściwości wody pozbawionej minerałów przynoszą wiele korzyści podczas zabiegu mycia.  Metoda ta jest w 100% bezpieczna dla paneli fotowoltaicznych, a zastosowanie lekkich karbonowych tyczek umożliwia bezpieczne sięgnięcia do najdalszych fragmentów panelu.

Mycie Paneli fotowoltaicznych powinno  odbywać się regularnie aby minimalizować straty produkcji energii elektrycznej.  Myte na bieżąco panele fotowoltaiczne zapewniają stałą i generowaną na wysokim poziomie produkcję prądu. 

Zalety mycia wodą demineralizowaną

  • Pełne bezpieczeństwo dla instalacji fotowoltaicznej
  • Pełna Ekologia
  • Skuteczność - brak zacieków i smug
  • pH wody 5,5 toworzy naturalną warstwę antystatyczną
  • Wysoka wydajność pracy
  • Możliwość mycia bez środków chemicznych

Mycie paneli fotowoltaicznych Cena

Każde zlecenie jest przez nas traktowane indywidualnie, a każdy posiadacz paneli może liczyć na indywidualną wycenę ich czyszczenia. 

Orientacyjny koszt czyszczenia paneli fotowoltaicznych wynosi od 2,2 zł za mkw mycia paneli fotowoltaicznych w przypadku czyszczenia farm  o mocy powyżej 1MW. Dla instalacji mniejszych cena jest wyższa i może osiągnąć poziom 15 zł dla instalacji przydomowych. 

Wpływ na cenę mycia paneli fotowoltaicznych ma łączna powierzchnia paneli, sposób ich posadowienia, miejscowość w której zlokalizowana jest instalacja i dostępność mediów (wody i prądu) w miejscu czyszczenia. Wpływ może mieć także stopień zabrudzenia paneli, który determinuje ostatecznie metodę ich czyszczenia.

Staramy się, aby cena mycia paneli fotowoltaicznych była przystępna dla inwestorów. Oczywiście nie możemy wykonywać pracy mycia paneli poniżej pewnej kwoty gwarantującej zysk, jednak wiedząc, że właściciele paneli kalkulują ich opłacalność, robimy co w naszej mocy aby cena naszych usług mycia była przystępna.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniu właścicieli paneli, oferujemy preferencyjne warunki współpracy w zakresie mycia. Podjęcie stałej współpracy z naszą firmą sprawi, że cena mycia paneli fotowoltaicznych również zmieni się na korzyść ich posiadania. 

Do osób kontaktujących się z nami delegowane są doświadczone firmy wykonawcze, które zostały przez nas zweryfikowane i są w pełni odpowiedzialne za obsługę zlecenia. Regulamin obsługi zapytań i zleceń dostępny jest pod linkiem :

https://centrumuslugczyszczenia.pl/zasady-i-regulamin-obslugi/

Mamy sprawdzonych wykonawców z Twojej okolicy!

Mapa obsługiwanego terenu