Jak dbać o beton i kostkę brukową wiosną? Jaki preparat do czyszczenia kostki brukowej?

Wiosną przyroda budzi się do życia, nie bez powodu dla wielu ludzi jest to najpiękniejszy okres w roku. Wiosna to również najbardziej pracowita pora roku w ogrodzie i w przydomowej przestrzeni. Uwidaczniają się ubytki i uszkodzenia na betonie oraz kostce brukowej, które wyrządziły trudne, zimowe warunki atmosferyczne, a w szczególności mróz oraz śnieg. W poniższym tekście postaramy się doradzić jak dbać o beton i kostkę brukową wiosną.

Kostka Brukowa- krótka charakterystyka

Kostka brukowa, czy płyty tarasowe jest od wielu lat bardzo popularnym oraz trwałym wyrobem betonowym, wykorzystywanym do utwardzania powierzchni.  Znajduje zastosowanie zarówno przy wybrukowaniu niewielkich powierzchni przy domach jednorodzinnych, jak i wielkich parkingów lub terenów firmowych. Kostka betonowa charakteryzuje się wytrzymałością na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Na rynku znajduje się wielu producentów, którzy zajmują się produkcją kostki brukowej w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w wielu kształtach, rozmiarach i modelach.

Nie ulega wątpliwości, że wybrukowane powierzchnie tj. podjazdy, alejki w ogrodzie, tarasy lub parkingi podnoszą walory estetyczne nieruchomości. Przestrzeń staje się uporządkowana, czysta i zorganizowana. Niestety, po latach użytkowania i braku odpowiedniej pielęgnacji beton, z którego wykonano kostkę brukową może się niszczyć i tracić kolor. Dodatkowo naturalną właściwością betonu jest jego duża chłonność, przez co kostka brukowa w szybkim tempie może stać się brudna. W tym artykule scharakteryzujemy w kilku zdaniach najczęściej występujące zabrudzenia.

Sposobem na zahamowanie procesu starzenia się i brudzenia się kostki brukowej są regularne czyszczenie oraz impregnacja impregnatem do betonu a odpowiednią porą do zadbania o kostkę brukową jest wiosna.

Najlepszym sposobem na utrzymanie  jej w jak najlepszej kondycji jest regularne czyszczenie kostki brukowej za pomocą myjki ciśnieniowej wraz z środkiem czyszczącym oraz późniejsza impregnacja hydrofobowa.

Czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej  na pierwszy rzut oka wydaje się procesem stosunkowo prostym. Czyszczenie hydrodynamiczne jest to czyszczenie z użyciem wody pod wysokim ciśnieniem oraz odpowiednio dobranego preparatu czyszczącego.

Niestety nie każdy rodzaj zabrudzeń czyści się w sposób łatwy, szybki i przyjemny. Sposób czyszczenia oraz dobór odpowiedniego preparatu czyszczącego uzależniony jest od rodzaju zabrudzeń i od wcześniejszego zabezpieczenia powierzchni lub jego braku.  Bez wątpienia czyszczenie kostki brukowej z mchu jest łatwiejsze niż usunięcie plam olejowych. Dodatkowo z zaimpregnowanych powierzchni dużo łatwiej jest usunąć powstałe zabrudzenia, gdyż w tym przypadku wystarczający będzie silny strumień wody z niewielkim dodatkiem środka myjącego.

Niezbędne narzędzia pozwalające na czyszczenie kostki brukowej:

 • Urządzenie ciśnieniowe (myjka ciśnieniowa) wraz z osprzętem,
 • Odpowiednio dobrany środek czyszczący, możesz go kupić tutaj
 • Wąż/ węże ogrodowe o odpowiednim przekroju,
 • Ciśnieniowy opryskiwacz ogrodowy,
 • Łopata,
 • Przedłużacz – w przypadku elektrycznego urządzenia czyszczącego.

Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie czyszczenia kostki brukowej profesjonalnej firmie czyszczącej, która specjalizuje się w czyszczeniu zewnętrznych powierzchni budowlanych oraz zatrudnia wykwalifikowanych pracowników. Taką specjalistyczną firmą jest Centrum Usług Czyszczenia, która posiada doświadczenie w usuwaniu najbardziej uciążliwych zabrudzeń z powierzchni kostki brukowej, elewacji i dachów. Oprócz wiedzy i doświadczenia fachowcy posiadają odpowiednie zaplecze maszynowe, które pozwala na podjęcie się czyszczenia większości występujących na bruku zabrudzeń. W przypadku uporczywych zabrudzeń firmy czyszczące mogą skonsultować sposób czyszczenia z technologami producentów chemii czyszczącej, którzy mogą doradzić zastosowanie dodatkowych rozwiązań.

W sytuacji, gdy nie zdecydują się Państwo na skorzystanie z usług firmy czyszczącej należy pamiętać, że podczas stosowania środków czyszczących i impregnatów należy przestrzegać zaleceń producenta dostępnych na etykiecie produktu.

Środki czyszczące do kostki brukowej

Wczesną wiosną uwidaczniają się wszystkie uszkodzenia powstałe podczas niekorzystnych, zimowych warunków atmosferycznych. Najczęściej występującymi zabrudzeniami są zabrudzenia bieżące (kurz, pył, sadze), organiczne (mchy, glony, porosty), wykwity wapienne oraz tłuste plamy. Bogaty asortyment środków czyszczących do kostki brukowej znajdą Państwo w sklepie internetowym Centrum Impregnacji

 • Mech, glony i porosty – to zabrudzenia organiczne. Najczęściej powstają w miejscach zacienionych i wilgotnych. Mchy gromadzą w swojej strukturze wilgoć, która umożliwia im rozrastanie się w szybkim tempie i wrastanie w strukturę kostki brukowej. Wieloletni rozrost mchów może doprowadzić do uszkodzenia struktury kostki. Dodatkowo mchy i glony po opadach deszczu stają się śliskie, przez co łatwo o upadek. Najskuteczniejszym sposobem usunięcia tego rodzaju zabrudzeń jest mycie za pomocą myjki ciśnieniowej oraz środka czyszczącego. W przypadku usuwania długoletnich zabrudzeń może zajść konieczność uzupełnienia szczelin dylatacyjnych pomiędzy kostkami, gdyż znajdujący się w nich piasek pod wpływem działania wysokiego ciśnienia wody zostanie wymyty. Najlepszym materiałem do uzupełnienia braków jest piasek kwarcowy. Jego zaletą jest szybkie odprowadzenie wody do podłoża, nie akumuluje jej, przez co mchy i porosty nie mają sprzyjających warunków do ponownego wzrostu.
 • Bieżące zabrudzenia: Do tej kategorii zabrudzeń zaliczają się te najmniej uciążliwe (kurz, osady, itp.). Proces czyszczenia w tym przypadku to czyszczenie hydrodynamiczne z użyciem dedykowanych preparatów czyszczących.
 • Wykwity wapienne – to biały osad na powierzchni. Na powierzchniach wyłożonych nową kostką brukową, po opadach deszczu mogą pojawić się wykwity wapienne, które powinny samoistnie zniknąć po pewnym czasie. W sytuacji, gdy biały osad nie zniknie samoczynnie konieczne będzie użycie profesjonalnych, kwaśnych środków czyszczących. Do ich produkcji używa się kwasy organiczne oraz nieorganiczne. W przypadku zastosowania detergentu o kwaśnym odczynie, należy spłukać powierzchnie betonu dużą ilością wody, by zneutralizować pH.
 • Zabrudzenia tłuste, plamy olejowe: Wiosną mogą zostać uwidocznione tłuste zabrudzenia i plamy z oleju, które powstały zimą. Najczęściej pochodzą one z parkowanych na podjeździe samochodów. Kostki betonowe są bardzo chłonnym materiałem, dlatego należy jak najszybciej usunąć z ich powierzchni plamy olejowe. Warto zasypać plamę piaskiem kwarcowym, by potem przystąpić do jej czyszczenia. Więcej na temat usuwania plam olejowych znajduje się w artykule: „Jak zadbać o kostkę brukową zimą? Wszystko o zabezpieczeniu kostki na zimę.” 

Impregnacja kostek brukowych

Impregnacja  kostki to jeden z najważniejszych etapów renowacji i pielęgnacji kostki brukowej, który ma na celu wydłużenie jej trwałości na kolejne lata. Impregnacja jest zalecana na nowo utwardzonych powierzchniach, a konieczna po kilkukrotnych czyszczeniach. Czyszczenie hydrodynamiczne otwiera pory w strukturze kostki, a to może być powodem szybszego brudzenia się powierzchni.

Zalety impregnacji hydrofobowej i oleofobowej:

 • Efekt hydrofobowy, który ogranicza nasiąkliwość podłoża,
 • Efekt oleofobowy, który ogranicza wnikanie olejów w strukturę kostki (ten punkt dotyczy wyłącznie impregnatów oleofobowych),
 • Hamuje proces wzrostu mchów i porostów,
 • Zwiększa się mrozoodporność materiału,
 • Nadaje powierzchni właściwości samoczyszczące – opady deszczu spłukują zabrudzenia,
 • Łatwiejsze czyszczenie powierzchni,
 • Ochrona przed niekorzystnym działaniem promieni UV,

Na rynku znajdują się zarówno impregnaty niezmieniające koloru, impregnaty o efekcie „mokrej kostki” oraz koloryzujące.

Impregnaty niezmieniające koloru kostki nie mają na celu ingerencji w efekty wizualne, tworzą bezbarwną powłokę, nie nadają połysku. Natomiast impregnaty o efekcie „mokrej kostki” pogłębiają jej naturalny kolor, przez co kostka brukowa może wydawać się nowsza.

Impregnaty koloryzujące to doskonałe rozwiązanie dla starej i zniszczonej kostki brukowej, która straciła kolor. Tego rodzaju impregnat przywraca lub nadaje kostce inny kolor za sprawą zawartych w nim pigmentów. Impregnaty koloryzujące to całkiem inny wyrób niż farby do betonów. Więcej istotnych informacji na temat impregnatów koloryzujących znajdziesz tutaj

Impregnacja hydrofobowa nie jest skomplikowanym procesem.  Odpowiednio przygotowana powierzchnia do impregnacji musi być przede wszystkim czysta oraz sucha. Najczęściej używanymi do aplikacji produktu narzędziami są ciśnieniowe opryskiwacze ogrodowe oraz wałki malarskie. Zazwyczaj impregnaty są preparatami podwójnego krycia i nakłada się je metodą „mokre na mokre”.

Impregnacje należy przeprowadzić podczas odpowiednich warunków atmosferycznych (brak pełnego słońca, wiatru i opadów atmosferycznych), w temperaturze powietrza w przedziale 10-25°C.

Impregnację należy cyklicznie powtarzać, gdy zanika efekt hydrofobowy, czyli woda na powierzchni kostki nie „perli” się.

Poprawki brukarskie

Wiosną może być konieczne uzupełnienie braków w szczelinach dylatacyjnych pomiędzy kostkami lub płytami. Spoina mogła zostać wymieciona podczas odśnieżania. Najlepszym do tego celu jest piasek kwarcowy, który pozbawiony jest innych minerałów i nie zatrzymuje wilgoci w spoinach.

Zdarza się również, że koniecznym będzie poproszenie firmy brukarskiej o pomoc, gdy uwidocznią się miejsca, gdzie kostka brukowa się zapadła.

Podsumowując sezon wiosen to najlepszy moment na rozpoczęcie renowacji powierzchni wyłożonych kostką brukową lub betonem. Warto jest o nie zadbać, by zachowały jak najlepszy wygląd przez długie lata. Systematyczne czyszczenie i impregnacja to najlepszy sposób na utrzymanie wybrukowanych nawierzchni w dobrej kondycji.

mycie wysokociśnieniowe betonu