Dlaczego warto regularnie myć dach? Jak często należy to robić?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów domu, który chroni go przed warunkami atmosferycznymi i wpływa na jego wygląd. Dlatego warto dbać o jego czystość i stan techniczny. W tym artykule przedstawimy Ci kilka powodów, dla których regularne mycie dachu jest korzystne, jak to zrobić skutecznie i jak często powinieneś to robić.

Jakie są korzyści z mycia dachu?

Mycie dachu przynosi wiele korzyści, zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Oto niektóre z nich:

  • Poprawa wyglądu domu. Czysty dach sprawia, że dom wygląda na zadbany. Usunięcie brudu, kurzu, mchu, glonów, porostów i innych zabrudzeń przywraca dachowi pierwotny kolor i blask. To zwiększa wartość nieruchomości i podnosi jej prestiż.
  • Zwiększenie żywotności dachu. Czyszczenie dachu przedłuża jego trwałość i zapobiega uszkodzeniom. Zanieczyszczenia mogą bowiem powodować korozję, pękanie, odklejanie się lub odpadanie pokrycia dachowego. Mycie dachu usuwa te zagrożenia, a to pozwala zaoszczędzić na kosztach naprawy lub wymiany dachu w przyszłości.

Jak czyścić dach?

Istnieje wiele metod czyszczenia dachu, ale jedną z najskuteczniejszych jest metoda hydrodynamiczna. Polega ona na użyciu myjki ciśnieniowej, która generuje strumień wody  pod wysokim ciśnieniem. Wysokie ciśnienie wody wraz z odpowiednio dobranymi preparatami czyszczącymi pozwalają na dokładne usunięcie wszelkich zabrudzeń z powierzchni dachu, bez uszkadzania jego struktury i koloru.

Metoda hydrodynamiczna jest uniwersalna i nadaje się do czyszczenia różnych rodzajów dachów, takich jak:

  • dachówka ceramiczna – charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i długą żywotnością. Jednak z czasem może pokrywać się nalotem z glonów, porostów i mchu, który zmienia jej kolor i obniża jej właściwości termoizolacyjne. Metoda hydrodynamiczna pozwala na skuteczne usunięcie tych zabrudzeń i przywrócenie dachówce ceramicznej pierwotnego wyglądu.
  • dachówka betonowa – jest tańsza i łatwiejsza w montażu niż dachówka ceramiczna, ale również podatna na zabrudzenia i odbarwienia. Metoda hydrodynamiczna usuwa te niedoskonałości i odświeża kolor dachówki betonowej, a także zapobiega jej pękaniu i kruszeniu.
  • blachodachówka – jest lekka, trwała i odporna na korozję, ale wymaga regularnego czyszczenia, aby zachować swój estetyczny wygląd. Metoda hydrodynamiczna pozwala na łatwe usunięcie brudu, kurzu, sadzy i innych zanieczyszczeń z blachodachówki, a także na ochronę jej powłoki przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi.

Mycie dachu metodą hydrodynamiczną odbywa się metodą alpinistyczną, czyli bez użycia rusztowań, podnośników czy drabin. Jest to szybka, tania i bezpieczna metoda, która nie wymaga ingerencji w konstrukcję dachu i nie naraża na ryzyko upadku. Metoda alpinistyczna polega na zastosowaniu specjalnego sprzętu i technik wspinaczkowych, które umożliwiają dostęp do każdego zakamarka dachu i wykonanie czyszczenia w sposób dokładny i profesjonalny.

Jakie zabrudzenia występują na dachu?

Dach jest narażony na wiele czynników, które mogą powodować jego zabrudzenie i pogorszenie stanu. Oto niektóre z nich:

 

  • Zabrudzenia atmosferyczne. Deszcz, śnieg, grad, wiatr, słońce i mróz mogą wpływać na kolor, strukturę i trwałość dachu. Mogą powodować odbarwienia, pękania, odkształcenia, korozję lub utratę warstwy ochronnej dachu. Mogą również nanosić na dach różne zanieczyszczenia, takie jak kurz, piasek, liście, gałęzie, pyłki, kwiaty, nasiona, igły czy szyszki.
  • Zabrudzenia Organiczne. Na dachu mogą rozwijać się różne formy życia, takie jak glony, porosty, mech, grzyby, pleśń. Powodują one nie tylko zmianę wyglądu dachu, ale również zniszczenie jego struktury.
  • Czynniki ludzkie. Na dachu mogą również pojawiać się zabrudzenia spowodowane przez działalność ludzką, takie jak sadza, dym, spaliny, oleje, smary, farby, środki chemiczne, śmieci, graffiti czy resztki budowlane. Mogą one nie tylko psuć estetykę dachu, ale również zagrażać jego funkcjonalności, bezpieczeństwu i higienie.

Jak często należy myć dach?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ częstotliwość mycia dachu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj dachu, stopień zabrudzenia, warunki atmosferyczne, lokalizacja domu, czy preferencje właściciela. Jednak można przyjąć pewne ogólne zasady, które pomogą określić optymalny termin czyszczenia dachu. 

Raz na 2-3 lata. To jest zalecana częstotliwość, z jaką należy myć dach, aby zapobiegać powstawaniu i rozwojowi organizmów żywych, takich jak glony, porosty, mech, grzyby czy pleśń. Taki zabieg pozwala na utrzymanie dachu w dobrym stanie technicznym i zapewnia jego właściwą izolację termiczną i akustyczną. Zaleca się, aby wykonywać takie czyszczenie wiosną lub latem, gdy temperatura i wilgotność są odpowiednie dla skutecznego działania środków czyszczących.

Oczywiście, te zasady są tylko orientacyjne i mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i warunków. Ważne jest, aby obserwować stan dachu i reagować na pojawiające się zabrudzenia i uszkodzenia. Jeśli zauważysz, że dach jest mocno zanieczyszczony, odbarwiony, popękany, skorodowany lub przeciekający, nie zwlekaj z jego czyszczeniem lub naprawą.

Podsumowanie

Jak widzisz, regularne mycie dachu jest bardzo ważne i korzystne dla Twojego domu. Nie tylko poprawia jego wygląd i wartość, ale również zwiększa jego żywotność i bezpieczeństwo. Jednak czyszczenie dachu nie jest łatwym i prostym zadaniem. Wymaga odpowiedniego sprzętu, środków, technik i umiejętności. Dlatego najlepszą opcją jest wybór profesjonalistów, takich jak Centrum Usług Czyszczenia. Są to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy zajmują się czyszczeniem kostki brukowej, myciem elewacji i dachu. Pracują na terenie całej Polski, a w szczególności w Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Toruniu. Zapewniają wysoką jakość usług, atrakcyjne ceny i gwarancję satysfakcji. Jeśli chcesz mieć czysty i piękny dach, skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną wycenę. Nie pożałujesz!

Mycie dachu metodą hydrodynamiczną