Ile kosztuje mycie dachu ? Jaka cena za metr kwadratowy mycia dachu ?

Temat ten należy zacząć od podkreślenia, że w związku z wolnym rynkiem towarów i usług, każda firma ma prawo na  dany produkt i usługę ustanowić dowolną cenę. To rynek zweryfikuje, czy cena ta jest dobra czy też nie. W niniejszym artykule będę odnosił się do cen panujących w naszej firmie, ale znając branże od wielu lat zestawię tą cenę z ceną firm konkurencyjnych. Dodatkowo zwrócę uwagę na aspekt cenotwórczy, każdej pracy polegającej na czyszczeniu dachu. 

Co wpływa na ostateczną cenę mycia dachu?

Na wstępie warto zwrócić uwagę jakie aspekty wpływają na ostateczną cenę mycia dachu. Zazwyczaj firmy starają się mieć ustandaryzowane ceny, jednak w wyjątkowych sytuacjach mogą pojawić się okoliczności, które mogą wpłynąć na ustalenie indywidualnej ceny mycia. 

Ostatecznie wpływ na cenę za metr kwadratowy mycia dachu mają czynniki takie jak:

  • Rodzaj pokrycia dachowego
  • Stopień zabrudzenia
  • Metoda czyszczenia
  • Zakres usług dodatkowych
  • Kształt dachu
  • Wysokość budynku
  • Specjalne wymagania klienta
  • Dostęp do mediów: wody, prądu

Rodzaj pokrycia dachowego

Typ pokrycia dachowego może z kliku względów wpłynąć na cenę czyszczenia dachu. Po pierwsze dachy pokryte blachą lub blachodachówką mogą okazać się zbyt delikatne, aby poruszać się po nich w sposób bezpieczny dla osoby pracującej oraz dla samego dachu. Pomimo umiejętnego poruszania się po dachu mogą pojawić się na nim wgniecenia w skutek nieopacznego postawienia stopy. Takie pokrycie dachowe wymusi zastosowanie innej niż typowa metody czyszczenia dachu. 

Wpływ ma także kształt pokrycia dachowego. Dachówki rzadziej spotykane takie jak: np. „mniszka” ze względu na swój kształt mają ostatecznie większą powierzchnię niż dach tej samej wielkości pokryty dachówką typu „karpiówka”, a ich czyszczenie przebiega przez to dłużej. 

Stopień zabrudzenia dachu

Stopień zabrudzeń to jeden z głównych czynników cenotwórczych mycia dachu. Rodzaj zabrudzeń występujący na dachu, ich nasilenie, ma istotny wpływ na tempo czyszczenia, a także wybór metody czyszczenia opisanej poniżej. 

Często na dachach występują zabrudzenia które, wielokrotnie potrafią wydłużyć czas mycia dachu. Mowa tutaj o zaciekach powstałych w skutek utleniania się elementów metalowych na dachu. Często występują one w pobliżu opierzeń, nieszczelnych rynien, itp. Wymagają one specjalistycznego czyszczenia dedykowanymi do ich usuwania produktami.

Produktami dostępnymi pod tym linkiem można spróbować wyczyścić tego rodzaju zabrudzenia z dachów.

Metoda czyszczenia dachu

Metoda czyszczenia, która czasem jest nam narzucona przez powyższe uwarunkowania ma oczywiście kluczowy wpływ na ostateczną cenę czyszczenia dachu. 

Metoda bezciśnieniowego mycia dachu, przebiega najszybciej, ale też rzadko można ją zastosować. Polega ona na naniesieniu na dach preparatu, który służy odglonieniu powierzchni. Zielone naloty na dachu i mchy uschną lub znikną całkowicie, a resztę spłucze mocny deszcz. Minusem tego rozwiązania jest długie czekanie na efekty oraz to, że mocne naloty należy tak czy inaczej usunąć mechanicznie.

Mycie dachu metodą tradycyjną polega na połączeniu mycia detergentem który odkazi czyszczoną powierzchnię z myciem hydrodynamicznym, który usunie wszelkie naloty z powierzchni dachu. Osoby czyszczące dach poruszają się po dachu z zabezpieczeniem linowym.

Nasza firma standardowo sprawdza, czy poruszanie się po dachu jest w danym przypadku bezpieczne dla pracownika oraz dla dachu.

Siła udaru wody, jest dobierana tak, aby nie uszkodzić czyszczonej powierzchni. Ewentualne problemy są bezzwłocznie zgłaszane.

Tym co może podnieść koszt czyszczenia jest konieczność zastosowania podnośnika koszowego do czyszczenia. Jest on niezbędny w przypadku pokryć dachowych po których nie można się bezpiecznie poruszać, bez ryzyka ich uszkodzenia. 

Zakres usług dodatkowych, poza myciem dachu

Zakres usług także ma istotny wpływ na ostateczny koszt czyszczenia dachu. Mowa tutaj o usługach dodatkowych takich jak oczyszczenie rynien, udrożnienie rur spustowych impregnacja czy malowanie.

Usługi dodatkowe często są koniecznością, którą należy przeprowadzić, aby zlecenie było kompletne.

Impregnacja Hydrofobowa dachówki w większości przypadków staje się koniecznością po pomyślnym czyszczeniu. Każdy dach po umyciu staje się bardziej podatny na nowe zabrudzenia. Powierzchnia dachówki staje się bowiem bardziej porowata i szorstka. 

Impregnaty do dachówek wytwarzają na nich efekt hydrofobowy, dzięki czemu mają one właściwości samoczyszczące. Pyłki i zarodniki glonów są spłukiwane z powierzchni. Dodatkowo impregnat ogranicza chłonność wody, co jak wiadomo jest kluczowym czynnikiem wzrostu mikroorganizmów. 

Kształt dachu

Bywają sytuacje, w których to kształt dachu, jego nachylenie, występowanie, wieżyczek czy wykuszy sprawiają, że czyszczenie przebiega w inny sposób niż ma to miejsce zazwyczaj. Konieczność zastosowania dodatkowej asekuracji, konieczność skorzystania ze specjalistycznego podnośnika koszowego sprawiają, że ostateczna cena za mycie dachu jest inna.

Wysokość budynku, otoczenie budynku

Aspekt ten ma największe znaczenie w sytuacji kiedy niezbędny do pracy staje się podnośnik koszowy bądź rusztowanie. Wówczas kluczowe znaczenie ma dostęp dookoła budynku i możliwość ustawienia w jego pobliżu wymienionych urządzeń. Utrudniony dostęp wymusza na nas znalezienie innych rozwiązań, aby móc wykonać usługę. 

Specjalne wymagania klienta

Mam tutaj na myśli bardzo nietypowe i rzadko spotykane sytuacje , w których klient chce, np. żeby prace były prowadzone w porze nocnej, w weekendy lub do pewnej godziny z uwagi na godziny pracy zakładu. 

Bywa także tak, że klienci mają z góry narzucone środki chemiczne do czyszczenia i impregnacji dachu, a co za tym idzie osobne wymagania co do procedury i przebiegu samego czyszczenia. Konieczność zapoznania się z nowymi produktami to kolejny problem do rozwiązania dla firmy czyszczącej.

Prowadzenie prac na obiektach zamkniętych, w strefach zagrożonych, również stawia nam dodatkowe wymagania, którym musimy sprostać. 

Dostęp do mediów: wody i prądu

Mowa tutaj o sytuacji w której jako firma wykonawcza nie mamy dostępu do sieci wodociągowej i bieżącej wody.  Prace można wówczas wykonać, ale fakt korzystania z własnej wody ma ogromny wpływ na ostateczną cenę usługi mycia dachu. Wydajność urządzeń czyszczących wymagałaby regularnego dostarczania kolejnych partii wody. 

Ile za tem wynosi cena mycia dachu?

alpinistyczne mycie dachów Centrum Usług Czyszczenia