Mycie paneli fotowoltaicznych. Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne?

 Zainteresowanie pojęciami fotowoltaika i panele fotowoltaiczne nie maleje od kilku lat. To jedne z najpopularniejszych haseł w Internecie, niewątpliwie ma to związek z podwyżkami cen energii elektrycznej. Wzrost ilości zainstalowanych paneli solarnych u osób indywidualnych lub farm słonecznych jest widoczna gołym okiem. Jeśli posiadają Państwo instalację fotowoltaiczną lub zastanawiacie się nad jej zakupem, na pewno zadajecie sobie pytanie o mycie paneli fotowoltaicznych.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest procesem, który służy do pozyskania energii ze słońca.  Promieniowanie słoneczne zostaje przetworzone na ekologiczną energię elektryczną. W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą połączone ze sobą ogniwa fotowoltaiczne, panele fotowoltaiczne, licznik dwukierunkowy i falownik. To właśnie w ogniwach ma miejsce zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu zostaje wyprodukowany prąd. Zestaw instalacji fotowoltaicznej zostaje przyłączony do instalacji elektrycznej budynku i od tego mementu w domowych gniazdach znajduje się tańszy, ekologiczny prąd. Ze względu na niską cenę można go zużywać do ogrzewania domu lub wody.  Najczęściej panele fotowoltaiczne montuje się na dachach budynków lub na gruncie na specjalnych stelażach. Największą wydajność uzyskuje się, gdy są skierowane na południe.

Zalety instalacji fotowoltaicznej:

 • Oszczędność na rachunkach za energię elektryczną,
 • Ochrona środowiska – odnawialne źródło energii,
 • Do produkcji prądu nie zużywa żadnych dodatkowych źródeł energii,
 • Bezinwazyjna dla środowiska naturalnego,
 • Zmniejszenie zużycia paliw kopalnych,
 • Niezależność od cen narzucanych przez sprzedawców prądu,
 • Pozyskanie prądu z najbardziej podstawowej formy energii jaką jest energia słoneczna,
 • Bezobsługowość instalacji,
 • Długi okres eksploatacji (ok. 25-30 lat).

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Zadaniem zamontowanej instalacji fotowoltaicznej jest regularna produkcja prądu. Z upływem czasu oraz nagromadzeniem różnego rodzaju zanieczyszczeń wydajność pracy instalacji spada, nawet o 10-15% i zwiększa się ryzyko awarii. Taki ubytek w produktywności lub naprawa uszkodzeń to duża strata dla domowego budżetu.

Na polepszenie wydajności pracy instalacji fotowoltaicznej wpływa odpowiednio przeprowadzona i regularna pielęgnacja. Czyste panele fotowoltaiczne są gwarancją bezawaryjności oraz efektywnej produkcji energii elektrycznej.

Zabrudzenia najczęściej gromadzą się w dolnej części modułów. Najczęstsze rodzaje zabrudzeń:

 • kurz i zapylenie,
 • liście i gałęzie,
 • pyłki roślin i drzew,
 • zabrudzenia organiczne,
 • drobinki piasku,
 • zwierzęce odchody,
 • zacieki,
 • śnieg,
 • lód,
 • sadze.

Mycie paneli fotowoltaicznych

Właściciele paneli fotowoltaicznych powinni zdawać sobie sprawę, że panele słoneczne najbardziej się brudzą wiosną i latem (pylenie, kurz, nieczystości zwierzęce) oraz zimą (lód, zacieki).

Mycie paneli fotowoltaicznych można wykonać samemu, ale należy jednak zdawać sobie sprawę, że jest to niezwykle delikatny i czuły materiał, który nie wybacza błędów. Dodatkowym utrudnieniem w samodzielnej pracy jest to, że często panele fotowoltaiczne są montowane na spadzistych dachach.

 Godnym rozważenia pomysłem jest powierzenie mycia instalacji fotowoltaicznej profesjonalnej firmie czyszczącej, która zatrudnia wykwalifikowanych pracowników, którzy oprócz wiedzy posiadają odpowiedni sprzęt oraz zaplecze techniczne. Najczęściej firmy, które czyszczą solary, w swojej ofercie usług posiadają również mycie dachów, mycie elewacji oraz czyszczenie kostki brukowej. Firmą, która zajmuje się kompleksowym myciem paneli fotowoltaicznych wodą demineralizowaną jest firma Centrum Usług Czyszczeniaktóra stosuje ekologiczną technologię czyszczenia wodą demineralizowaną. Polega ona na użyciu lanc karbonowych, miękkich szczotek dedykowanych do tego rodzaju materiału oraz wody pozbawionej minerałów pod niskim ciśnieniem

 Poniżej prezentujemy czynniki wpływające na sukces mycia paneli fotowoltaicznych:

 • Pora roku – Gruntowne czyszczenie najlepiej wykonywać raz lub dwa razy w roku. Najlepszymi porami roku do czyszczenia są wiosna oraz późna jesień. Pierwsze mycie paneli należy zaplanować po roztopieniu zalegającego śniegu. Podczas wiosennego czyszczenia zostają usunięte zanieczyszczenia, które zostały naniesione przez opady śniegu. Natomiast celem jesiennego czyszczenia jest pozbycie się zabrudzeń organicznych oraz przygotowanie paneli do nadchodzącej zimy.
 • Pora dnia – jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na stan techniczny instalacji solarnej. Mycie paneli fotowoltaicznych powinno zostać przeprowadzone wczesnym rankiem lub bardzo późnym popołudniem, gdy panele nie są już nagrzane. Czyszczenie podczas intensywnego nasłonecznienia może doprowadzić do uszkodzeń ogniw.
 • Metoda czyszczenia – Mycie paneli słonecznych nie jest trudne, ale kategorycznie wymaga się zastosowania odpowiednich i delikatnych metod czyszczenia oraz środków ostrożności, w przypadku instalacji zamontowanych na wysokości (np. na dachu). Do czyszczenia fotowoltaiki należy stosować wyłącznie specjalistyczne preparaty czyszczące polecane przez producenta paneli, wodę demineralizowaną (woda o miękkim odczynie) oraz miękką nylonową gąbkę lub szczotkę.

Do czyszczenia nie wolno używać:

– szorstkich myjek i szotek, które mogą zarysować i uszkodzić zewnętrzną powłokę paneli,

– twardej wody, która może skutkować osadzaniem się kamienia i tworzeniem zacieków na powierzchni paneli,

– myjki ciśnieniowej (urządzenie wysokociśnieniowe), która może być przyczyną zniszczenia łączenia modułów instalacji,

– silnych detergentów, które ze względu na swój skład mogą wejść w reakcje z użytymi do budowy paneli materiałami i je uszkodzić.

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Okres czasu pomiędzy poszczególnym czyszczeniem jest uzależniony od otoczenia budynku oraz od warunków pogodowych występujących w danym momencie. 

Panele na budynku w otoczeniu lasów będą wymagały częstszego mycia z uwagi na porastający wszystko zielony nalot glonu. Podobnie w przypadku budynków, w których jest duże zakurzenie w postaci pyłu. Nie z wszystkimi zabrudzeniami poradzi sobie deszcz.

Poniżej wykres opracowany na podstawie publikacji MDPI Switzerland: „The Influence of Cleaning Frequency of Photovoltaic Modules on Power Losses”

W przypadku bardzo mocno brudnych paneli odnotowano nawet 32% spadek ich wydajności.

Źródło: MDPI Switzerland: „The Influence of Cleaning Frequency of Photovoltaic Modules on Power Losses”

Pamiętaj przed myciem paneli

 1. Panele fotowoltaiczne należy czyścić jeden lub dwa razy do roku, aby zmniejszyć ubytki energetyczne.
 2. Mycie powinno się odbywać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, gdy panele już ostygły. Zmniejszy to ryzyko awarii instalacji.
 3. Do mycia nie stosuje się szorstkich szczotek, które mogłyby porysować panele.
 4. Do czyszczenia najlepiej używać wody demineralizowanej bez detergentów.
 5. Praca na wysokości wymaga użycia odpowiednich środków ochrony indywidualnej (kaski, uprzęże, liny).

Impregnacja paneli fotowoltaicznych

Impregnacja paneli fotowoltaicznych, a właściwie szkła fotowoltaicznego sprawia, że zostaje zachowana przepuszczalność światła na wysokim poziomie. Transmisja energii słonecznej zostaje zoptymalizowana, utrzymując przy tym zwiększoną wydajność. Impregnat do solarów jest w pełni bezpieczny i  uszlachetnia materiał, z którego zostały wykonane panele fotowoltaiczne. Dodatkowo nadaje zaimpregnowanej powierzchni efekt samoczyszczący, który w znaczy sposób wydłuża utrzymanie paneli w czystości i ułatwia czyszczenie.

Więcej impregnatów oraz środków czyszczących do każdej powierzchni znajdziesz w specjalistycznym sklepie internetowym Centrum Impregnacji (https://centrumimpregnacji.pl/).

Podsumowując instalacja fotowoltaiczna ma bardzo wiele zalet i warto o nią dbać. Nie ma potrzeby częstego mycia paneli fotowoltaicznych, wystarczająca jest częstotliwość dwa razy do roku. Zabiegi pielęgnacyjne pozwalają na to, aby móc dłużej się cieszyć sprawnymi panelami i wyprodukowanymi przez nie prądem.